ponctuel

Kullanım örnekleri

ponctuel
specific
icon arrow

specific

Phonetic: "/spəˈsɪf.ɪk/"

Part Of Speech: noun


Definition: A distinguishing attribute or quality.


Definition: A remedy for a specific disease or condition.


Definition: Specification


Definition: (in the plural) The details; particulars.

icon arrow

specific

Phonetic: "/spəˈsɪf.ɪk/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Explicit or definite


Definition: Pertaining to a species.


Definition: Pertaining to a taxon at the rank of species


Definition: Special, distinctive or unique


Definition: Intended for, or applying to, a particular thing


Definition: Serving to identify a particular thing (often a disease or condition), with little risk of mistaking something else for it.

Example: a highly specific test, specific and nonspecific symptoms


Definition: Being a remedy for a particular disease

Example: Quinine is a specific medicine in cases of malaria.


Definition: Limited to a particular antibody or antigen


Definition: Of a value divided by mass (e.g. specific orbital energy)


Definition: Similarly referring to a value divided by any measure which acts to standardize it (e.g. thrust specific fuel consumption, referring to fuel consumption divided by thrust)


Definition: A measure compared with a standard reference value by division, to produce a ratio without unit or dimension (e.g. specific refractive index is a pure number, and is relative to that of air)

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor! Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.