kavitasyon tüneli

Kullanım örnekleri

kavitasyon tüneli
cavitation tunnel
icon arrow

cavitation

Phonetic: "/ˌkævɪˈteɪʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: The formation of pits on a surface.


Definition: (fluid dynamics) The formation, in a fluid, of vapor bubbles that rapidly collapse; especially in a rotating marine propeller or pump impeller.


Definition: The formation of cavities in an organ, especially in lung tissue as a result of tuberculosis.

icon arrow

tunnel

Phonetic: "/ˈtʌn(ə)l/"

Part Of Speech: noun


Definition: An underground or underwater passage.


Definition: A passage through or under some obstacle.


Definition: A hole in the ground made by an animal, a burrow.


Definition: A wrapper for a protocol that cannot otherwise be used because it is unsupported, blocked, or insecure.


Definition: A vessel with a broad mouth at one end, a pipe or tube at the other, for conveying liquor, fluids, etc., into casks, bottles, or other vessels; a funnel.


Definition: The opening of a chimney for the passage of smoke; a flue.


Definition: A level passage driven across the measures, or at right angles to veins which it is desired to reach; distinguished from the drift, or gangway, which is led along the vein when reached by the tunnel.

icon arrow

tunnel

Phonetic: "/ˈtʌn(ə)l/"

Part Of Speech: verb


Definition: To make a tunnel through or under something; to burrow.


Definition: To dig a tunnel.


Definition: To transmit something through a tunnel (wrapper for insecure or unsupported protocol).


Definition: To insert a catheter into a vein to allow long-term use.


Definition: To undergo the quantum-mechanical phenomenon where a particle penetrates through a barrier that it classically cannot surmount.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!